A SECRET WEAPON FOR ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

A Secret Weapon For rozwarstwienie siatkówki

A Secret Weapon For rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Dziecko z wrodzonym rozwarstwieniem siatkówki powinno być okresowo badane okulistycznie w celu stwierdzenia, czy nie dochodzi do powiększania się obszaru obwodowych zmian i czy ewentualnie nie jest konieczne wykonanie zabiegu laserowego.

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Jedynie część siatkówki wyścielająca naczyniówkę jest światłoczuła. Ta wyścielająca ciało rzęskowe i tęczówkę zwana jest częścią ślepą, gdyż jest niewrażliwa na bodźce świetlne.

Po krótkiej rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do badania fizykalnego. Za pomocą oftalmoskopu (instrument zaopatrzony w źródło światła i powiększającą soczewkę) jest on w stanie oglądać siatkówkę i identyfikować otwory, przedarcia i odwarstwienie.

Siatkówka pozbawiona tlenu i innych substancji dostarczanych z krwią nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego odwarstwienie siatkówki wymaga szybkiego leczenia, gdyż razem z czasem trwania wzrasta ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

W większości przypadków tak. Wszystko zależy od tego jaka część siatkówki i w jakim miejscu uległa odwarstwieniu oraz od czasu check here jego trwania. Odwarstwienie, które objęło centralną część siatkówki wiąże się z gorszym rokowaniem co do odzyskania prawidłowego wzroku.

Ponadto nawet pomimo udanej operacji, może po niej nastąpić nawrót odwarstwienia, dlatego należy stale kontrolować kondycję oczu.

W przypadku przedarć, zwyrodnień i lokalnych odwarstwień siatkówki bardzo skuteczną metodą jest laseroterapia- baraż laserowy. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Jest krótki i niebolesny, daje ogromną szansę na uratowanie siatkówki przed całkowitym odwarstwieniem.

Obecnie nie ma możliwości leczenia zmian w plamce związanych z rozwarstwieniem siatkówki. W przypadku powiększania się obszaru obwodowego rozwarstwienia można wykonać zabieg laserowy w siatkówce w celu zahamowania progresji zmian.

Powód do niepokoju powinny stanowić błyski pojawiające się przed oczami w ciągu dnia i w nocy. Objawem są także przesuwające się nieustannie w polu widzenia „czarne muszki” oraz zaburzenia widzenia. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

Rozwarstwienie siatkówki to choroba polegająca na rozszczepieniu jej warstw (zob. Budowa narządu wzroku – warstwy siatkówki). Jednocześnie dochodzi do przerwania połączeń między komórkami nerwowymi w siatkówce. Najczęściej występująca jej postać u dzieci (tzw. wrodzone lub młodzieńcze rozwarstwienie) jest dziedziczona w sposób sprzężony z chromosomem X.

Wysiękowe odklejenie się siatkówki rozwija się w wyniku uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego oraz gromadzenia się płynu. Dzieje się tak w zmianach zapalnych, w chorobach wrodzonych lub po operacji. Wymienić tu należy także chorobę Coatsa.

Częste jest także odklejenie się siatkówki w wyniku urazów. Chorobę obserwuje się też u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?

Report this page